Ogled prispevka

43. šahovska olimpijada - finale

Nedelja, 07. oktober 2018 10:37:22 - Svet in šah

V Batumiju je padel zastor. Olimpijada se je končala z zgodovinskih uspehov kitajskih reprezentantov in reprezentantk. V obeh konkurencah so postali olimpijski prvaki. V ženski konkurenci so srebro osvojile Ukrajinke, bron pa Gruzijke, medtem ko so v moški konkurenci Kitajci slavili pred Američani in Rusi. Na olimpijadi je v odprti konkurenci nastopilo 185 reprezentanc, v ženski pa 151.

Moška ekipa Kitajske se je v velikem obračunu, v pravem finalu pomerila z ZDA. Po štirih remijih se je dvoboj končal z 2-2, ekipi pa sta turnir končali z enakim številom točk. Odločili so dodatni kriteriji, ki so bili na strani Kitajcev. Tretje mesto je osvojila Rusija, kije v zadnjem krogu premagala Francijo. Slovenska reprezentanca je v zadnjem krogu zmagala in tekmovanje končala na 32. mestu. Rezultat je časten, še zlasti ker so naši skoraj ves turnir odigrali brez rezerve.

106UkraineUKR117221633726152

Na ženskem turnirju so vodilne Kitajke po ogorčenem boju remizirale z Rusinjami. Odlične Ukrajinke so s 3-1 ugnale ZDA, vendar to ni bilo dovolj, da bi prehitele Kitajke. Tretje mesto je po zmagi nad Armenijo pripadlo domači Gruziji.

V ženski kategoriji je prvo mesto je pripadlo ekipi Kitajske, za njo pa sta se uvrstili Ukrajina in Gruzija. V odprti konkurenci je prav tako slavila Kitajska, ki je zasedla prvo mesto, pred Američani in Rusi. Slovenke so v zadnjem krogu popričakovanjih izgubile proti Madžarkam in olimpijado končale na 31. mestu.

1011AzerbaijanAZE1164116347.528.5145

Naša dekleta smo osvojila 31. mesto (delila smo 20. mesto). Po 9. kolu smo zasedala visoko 13. mesto, predzadnje kolo smo remizirala proti Belorusiji in zadnje kolo žal izgubile proti močni Madžarski, ki je zasedla končno 5. mesto. Dekleta so bila ves čas tekmovanja zelo povezane in motivirane. Vsaka se je borila po svojih najboljših močeh. Vesela sem, da sem bila del ekipe z Laura Unuk, Lara Janželj, Jana Krivec in Teja Vidic.

Naši fantje so se uvrstili na 32. mesto. Luka Lenič, se je moral iz družinskih razlogov vrniti v Slovenijo že po prvem kolu, kar je otežilo delo ostalim fantom. Kljub temu so dobro igrali in po 9. kolu zasedli 24. mesto. V 10. kolu jim je preglavice delala ekipa iz Moldavije, s katero so izgubili 0,5 : 3,5. V zadnjem kolu so premagali ekipo iz Kube in tako zaključili tekmovanje z dobrim občutkom.