Pregled objavljenih novic

Petek, 17. avgust 2018 12:08:09
Mestni vestnik, 16. avgust 2018
Šah je igra vseh iger

Peter Kokol, šahovski FIDE mojster in član Železničarskega šahovskega kluba (ŽŠK) Maribor, kot šahovski trener deluje na Kitajskem, kjer otroke uči veščin te intelektualne igre. Z njim smo se pogovarjali o njegovem navdušenju nad šahom, življenju na Kitajskem, zanimanju za šah v Sloveniji in na Daljnem vzhodu ter še o mnogo čem.

Več preberite na: Mestni vestnik

Nedelja, 12. avgust 2018 09:08:10
Split, 12. – 19. avgusta 2018
7. Split Chess Open 2018

V Splitu se danes, 12. avgusta začenja 7. Split Open 2018. Prijavljeno je 150 tekmovalcev iz 21. držav. Na turnirju bo nastopilo 52 tituliranih šahistov od tega trije velemojstri. Prvo postavljeni je hrvaški velemojster Mladen Palac z 2541 ratinga, povprečni rating na turnirju je 1846. 1.kolo: 12.08. ob 18:00 uri.

Na turnirju bo sodelovalo tudi sedem slovenskih šahistov - IM Vojko Mencinger z 2339 ratinga, s štajerskega konca bo sodeloval MK Darko Špelec z 1991 ratinga. Vsem želimo veliko dobrih potez.

Rezultati turnirja...

Uradna stran turnirja...

V 4. krogu je Vojko Mencinger remiziral z Darkom Dorićem. Mitja Piškur je zmagal. Mencinger in Piškur sta s 3,5 točkami najboljša Slovenca. Naši nasploh za zdaj igrajo vidno vlogo.

Po štiri točke so zbrali Robert Zelčić, Jurica Srbiš in Leo Pečnik. Komentar - Šahovski utrip Piran.

Petek, 10. avgust 2018 11:08:42
Utrinek Šahovska misel 2008
3. Ptuj open - Kurent 2008

Srbski velemojster Robert Markuš (na sliki) je zlahka osvojil tretji mednarodni odprti turnir, ki ga Ptujčani tradicionalno prirejajo pod blagovno znamko »Kurent«. Velemojster s stalnim prebivališčem v Ljubljani je turnir odločil z zaporednimi zmagami na začetku, ko je dobil kar prvih šest uvodnih partij, prednost pa je zlahka ubranil do konca turnirja.

Nastopilo je 66 šahistov, ob Slovencih še nekaj Hrvatov, Anglež in že omenjeni zmagovalec s srbskim državljanstvom, ki je bil tudi edini velemojster. Turnir je obiskal tudi Anatolij Karpov, ki se je tiste dni mudil v sosednjem Ljutomeru. Alfa in omega ptujskega šaha, klubski predsednik Danilo Polajžer, je bil po turnirju nasmejan: »Zadovoljen sem. Udeležba je iz leta v leto boljša, kakovost turnirja tudi. Za naslednje leto načrtujemo 100 nastopajočih, že čez nekaj let pa bo na Ptuju najmočnejši slovenski odprti turnir!«

Končni vrstni red: Markuš 7,5, Mazi, Šebenik, B. Kovačević, Zupe, Sakelšek in Lončar po 6,5, Kolar in Kukovec po 6 itd. Šahovska misel 9 - 2008.
 Torek, 07. avgust 2018 12:08:41
Saint Louis. 10. in 16. avgustom 2018
Saint Louis Rapid & Blitz 2018

Med 10. in 16. avgustom velik spektakel hitrega šaha v St. Louisu, ZDA. Na hitropoteznem in pospešenem turnirju serije Grand Chess Tour bo nastopila deseterica vrhunskih igralcev. Seznam: Griščuk, Caruana, Nakamura, Aronjan, V. Lagrave, Mamedžarov, Karjakin, Anand, So in Dominguez.

Med 18. in 27. avgustom je v St. Louisu še počasni turnir iz serije GCT, nastopil bo tudi Magnus Carlsen.

Uradna stran GTC

Četrtek, 02. avgust 2018 10:08:22
Biel 2018, 22.7. - 1.8.2018
Mamedžarov veliki zmagovalec

Šakriar Mamedžarov: "Premagati svetovnega prvaka je čast in slast!"

Padel je zastor na veleturnirju v Bielu. Končal se je z velikim slavjem Šakriarja Mamedžarova, ki je svetovnega prvaka pustil za seboj za poldrugo točko. Fantastičen rezultat potrjuje tudi izjemen ratinški izkupiček, znaša kar 16 točk. Azerbajdžanec se je na svetovni jakostni lestvici drugouvrščenemu Caruani približal na vsega pet točk.

Svetovni prvak Carlsen je sam drugi po zares srečnem naključju. Turnir je furiozno začel, v nadaljevanju pa povsem razočaral. V zadnjem krogu mu je z neba padlo »darilo«. Georgiadis mu je v čisti remi poziciji podaril celo točko.

Vachier-Lagrave je po slabem začetku v nadaljevanju dokazal vse svoje kvalitete. Zaključil je v romantičnem slogu proti Navari. Svidler je ves turnir igral stabilno in je lahko s svojim nastopom zelo zadovoljen. Čehu Davidu Navari manjka kakšna točka, da bi vsaj v grobem ubranil aktualni rating.

Dvaindvajsetletni Georgiadis je seveda nastopil kot predstavnik gostiteljev. Ne glede na to, da je imel daleč najnižji rating, z rezultatom ne more biti zadovoljen. Še zlasti po res nespametnem porazu proti Carlsenu v zadnjem krogu.